radiologija.lt / Radiologija / Atrankinė mamografinė patikra / Krūtų MRT: EUSOBI rekomendacijos moterims informuoti Printable version

Krūtų MRT: EUSOBI rekomendacijos moterims informuoti

Šiame straipsnyje trumpai apžvelgiama informacija apie krūtų magnetinio rezonanso tomografiją (MRT) teikiama moterims ir šį tyrimą atlikti siunčiantiems gydytojams. Nurodomos kontraindikacijos, detaliai aprašoma procedūra, pabrėžiant tikslios tyrimo datos ir nejudėjimo tyrimo metu svarbą. Apibūdinamas struktūrizuotas tyrimo aprašymas pagal BI-RADS® kategorijas ir tolesni veiksmai po MRT tyrimo. Krūtų MRT yra labai jautrus metodas, ženkliai pagerinantis didelės rizikos moterų patikrą. Ji taip pat atlieka vaidmenį nustatant klinikinę diagnozę, ligos stadiją, sprendžiant kitas gydytojui iškylančias problemas. Tačiau, tai nėra tobulas testas, ir kartais krūties vėžys gali būti nepastebėtas. Taigi reikia atsižvelgti į kitų tyrimų (mamografija/ultragarsas) rezultatus. MRT tyrimo metu gali būti nustatyti kitais tyrimais nenustatomi pokyčiai, , kurie pasirodo esantys gerybiniai (klaidingai teigiami). Ši rizika turi būti aptarta su moterimi prieš atliekant MRT tyrimą. Kadangi MRT minusai priklauso nuo indikacijų tyrimui, nurodoma pagrindinė informacija, reikalinga MRT indikacijoms. Pateikiama septyniolika pastabų ir penki dažniausiai užduodami klausimai taip, tarsi teisiogiai komunikuojant su moterimis. Tekstas buvo recenzuotas Europa Donna – Europos krūties vėžio koalicijos, taip užtikrinant, kad moterys jį lengvai suprastų.

Pagrindiniai klausimai (Atsakymai)

• Informacija apie krūtų MRT apima privalumus/trūkumus ir pasiruošimą tyrimui.

• Reikia patikslinti informaciją apie klaustrofobiją, implantuotą įrangą, alerginę predispoziciją, inkstų funkciją

• Iki menopauzės tyrimas turi būti planuojamas 7–14 ciklo dieną.

  • Tyrimo metu svarbu, kad pacientas nejudėtų
  • Ankstesnių tyrimų buvimas pagerina MRT interpretacijos tikslumą


Raktažodžiai: krūtis, krūties vėžys, magnetinis rezonansas, prieiga prie informacijos, paciento teisės.

Įvadas

Pirmieji MRT tyrimo rezultatai buvo spausdinti prieš daugiau nei 30 metų, tačiau klinikinis tyrimo panaudojimas prasidėjo apie 1990-ius, pradėjus naudoti MRT su kontarstinėmis medžiagomis[1, 2]. Krūties MRT šiandien yra vienas iš pagrindinių tyrimų, diagnozuojant krūties vėžį, kartu su mamografija, ultragarsu ir biopsija. Tyrimas pagrįstas (a) stipraus magnetinio lauko, kurį sukuria aukštos kokybės magnetas, naudojimu; (b) žemos energijos elektromagnetinių bangų (radijo dažnio bangos, panašios į radijo, televizijos ir mobiliųjų telefonų) trasliuojamos ir gaudomos specialių ričių (antenų) magneto viduje ir greta tiriamosios kūno srities. MRT gali gerai parodyti krūtų pokyčius. Tačiau, norint patvirtinti ar atmesti vėžį, būtinas intraveninis gadolinio turinčios kontrastinės medžigos naudojimas [3, 4]. Kontrastinė medžiaga nėra būtina vertinant implantų vientisumą. MRT tyrimo metu pacientas nepatiria pavojingos apšvitos, tačiau reikia atsižvelgti į svarbias atsargos priemones, kontraindikacijas ir galimą šalutinį poveikį (taip pat ir sukeltą kontrastinės medžiagos).

Kalbant apie krūties vėžio nustatymą, MRT lenkia (tačiau visiškai nepakeičia) ir mamografiją, ir ultragarsą. Jos diagnostinė vertė buvo patvirtinta daugelio studijų. Tačiau MRT taip pat nustatomi gerybiniai pokyčiai, kurie liktų nepastebėti, o tai lemia papildomą, bereikalingą ištyrimą. Reikia atsižvelgti ir į kainą, kadangi MRT yra daug brangesnė nei mamografija ar ultragarsas. Pagrindinės indikacijos krūtų MRT [5–9] pateikiamos 1 lentelėje.

Informacija moterims svarbi ne tik sužinant krūtų MRT privalumus ir trūkumus, bet ir pasiruošiant tyrimui. Pacientės turi būti supažindinamos su krūtų MRT privalumais, galima rizika, susijusia su tolimesniais tyrimais, atliekamais po MR. Dar daugiau, techninė krūtų MRT kokybė priklauso nuo pacientės bendradarbiavimo.

Komentarai