radiologija.lt / Radiologija / Atrankinė mamografinė patikra / Mammografija: EUSOBI rekomendacijų dėl informacijos moterims atnaujinimas Printable version

Mammografija: EUSOBI rekomendacijų dėl informacijos moterims atnaujinimas

Šiame straipsnyje trumpai apžvelgiama informacija apie mamografiją, kuri turi būti pasiūlyta moterims. Pabrėžiant ankstyvosios krūties vėžio diagnostikos tikslus, paaiškinamas atrankinės (mamografijos, atliekamos atrankinės patikros metu) ir diagnostinės mamografijos skirtumas. Pabrėžiamas ankstesnių mamogramų poreikis. Mamografijos technika ir procedūra aprašomos(nepamirštant pakalbėti apie) atsižvelgiant į diskomfortą ir skausmą, patiriamą labai nedidelio skaičiaus moterų, atlikusių tyrimą. Informacija suteikiama iškvietus moterį atrankinės patikros metu ir esant tolesnių tyrimų poreikiui po diagnostinės mamografijos. Iliustruojama mamografijos įvertinimo aprašo ir R1-R5 bei BI-RADS klasifikacijos sistemų logikabei pateikiama aiški informacija apie diagnostinę testo (mamografinio tyrimo) vertę, ypač apie intervalinius vėžius, t.y. tuos vėžio atvejus, kurie nepastebimi atrankinės patikros metu atliktose mamogramose. Krūties vėžio rizika dėl apšvitos mamografijos metu yra palyginama su mirtingumo sumažėjimu, kuris pasiekiamas ar vykdant atrankinės patikros programą, hiperdiagnostikos sąvoka pateikiama nurodant jos patikimas apimtis. Suteikiama informacijos apie naujas mamografijos technologijas (tomosintezę, kontrastu sustiprintą spektrinę mamografiją). Pabaigoje atsakoma į dažniausiai pateikiamus klausimus.

Atsakymai į dažniausius klausimus

Turi būti tiekiama pirmenybė tiesioginei skaitmeninei mamografijai vietoj filminės ar fosforinių plokščių.

Atrankinė ptikra moteriai, kuriai nepasireiškia simptomai, galimi sieti su krūties vėžiu, turi būti atskiriama nuo diagnozės nustatymo moteriai, kuriai pasireiškia simptomai, galimi sieti su krūties vėžiu).

Reikia atsižvelgti į simptomus, net esant net jei mamogramoje nematyti pakitimų.

Skaitmeninė tomosintezė padidina krūties vėžio nustatymo dažnį ir sumažina iškvietimų papildomai pasitikrinti skaičių.

Kontrastinė mamografija gali padėti nustatant krūties vėžį ir apibūdinant pokytį.

Raktažodžiai: krūties vėžys, mamografija, atrankinė patikra, skaitmeninė krūties tomosintezė, kontrastinė spektrinė mamografija

Įvadas

Krūties vėžys ir krūties gerybinės ligos yra labai dažnos. Greta anamnezės (sveikatos sutrikimai šeimoje, ankstesnės krūties ligos / chirurgija, hormonų terapija, asmens sveikata ir skundai), apžiūros ir apčiuopos, sudarančių vadinamąjį klinikinį krūtų patikrinimą, vaizdinimo procedūros, o ypač mamografija, turi lemiamą reikšmę nustatant ir diagnozuojant krūties vėžį bei kitas ligas. Mamografija yra speciali krūties rentgenograma, atliekama naudojant rentgeno spindulius vaizdui gauti. Jos tikslai yra ankstyvo krūties vėžio diagnostika nesant ligos simptomų (atrankinės patikros metu atliekama mamografija) bei diagnozės nustatymas pacientėms, jau turinčioms simptomų, tokių kaip užčiuopiamas sustandėjimas (diagnostinė mamografija, taip pat vadinama klinikine mamografija).

Šis straipsnis skirtas apibendrinti svarbiai informacijai moterims apie mamografiją. Jame atnaujinta informacija, kuri buvo spausdinta EUSOBI organizacijos 2012 [1], apie mamografijos naudos įrodymus ir dviejų naujų mamografijos technikų – skaitmeninės tomosintezės ir kontrastinės spektrinės mamografijos – KSM (Contrast enhanced spectral mammography – CESM) pritaikymą praktikoje Mes taip pat atsižvelgiame į paskutinę EUSOBI ir 30 krūties radiologinių organizacijų publikaciją apie mamografinę patikrą [2], kuri papildo šį straipsnį.

Profilaktinė (atrankinė) patikra ir diagnostinė mamografija

Mamografija yra pati svarbiausia vaizdinimo procedūra krūties vėžiui nustatyti ir diagnozuoti. Bendras tikslas yra ankstyvas krūties vėžio gydymas, išgyvenamumo gerinimas ir agresyvios terapijos, tokios kaip mastektomija, poreikio mažinimas šioje naujos modernios terapijos eroje [3, 4, 5, 6]. Tai gali būti atliekama tiek profilaktinės, tiek diagnostinės mamografijos metu. Abiem atvejais, kai įmanoma, pirmenybė turi būti teikiama skaitmeninei mamografijai (ne fosforinių plokščių skaitmenizuotai mamografijai) vietoje filminės mamografijos. atsižvelgiant į daugelį privalumų mamografiją atliekančiai moteriai ir bendrajai populiacijai, Skaitmeninė mamografija turi daug privalumų: mažesnė apšvita, geresnė vaizdo kokybė, kompiuterinio apdorojimo galimybė, skaitmeninis archyvavimas, vaizdų perdavimas ir cheminės taršos išvengimas[2, 7].

Komentarai