radiologija.lt / Radiologija / Branduolinė medicina / Pa­gy­ri­mo žodžiai bran­duo­li­nei me­di­ci­nai Printable version

Pa­gy­ri­mo žodžiai bran­duo­li­nei me­di­ci­nai

Branduolinė medicina – specifiniai tyrimai ir procedūros, kurias atlieka gydytojai radiologai, branduolinės medicinos specialistai. Tai geras ir daug informacijos teikiantis tyrimo ir veiksmingo gydymo metodas. Svarbu jį tinkamai taikyti, įvertinti visus jo privalumus ir trūkumus, – skyriaus vadovas negaili gerų žodžių siaurai, bet labai reikalingai sričiai – branduolinei medicinai.

– Informacijos apie branduolinę mediciną tikrai yra per mažai, – sako dr. Gintaras Kuprionis, naujasis Radiologijos klinikos branduolinės medicinos skyriaus vadovas. – Dar mažai apie ją rašo medicinos žurnalai. Branduolinė medicina – specifiniai tyrimai ir procedūros, kurias atlieka gydytojai radiologai, branduolinės medicinos specialistai. Tai geras ir daug informacijos teikiantis tyrimo ir veiksmingo gydymo metodas. Svarbu jį tinkamai taikyti, įvertinti visus jo privalumus ir trūkumus, – skyriaus vadovas negaili gerų žodžių siaurai, bet labai reikalingai sričiai – branduolinei medicinai.

Pažintis su radiologija

Dr. G.Kuprionis – gydytojas endokrinologas ir radiologas. Baigęs medicinos mokslus Kaune, pradėjo dirbti Endokrinologijos institute moksliniu bendradarbiu. Tuo metu Endokrinologijos instituto skydliaukės laboratorijoje kūrėsi skydliaukės radionuklidinių tyrimų padalinys. Pradėjo jame dirbti ir susipažino su branduoline medicina. Perėjo į KMUK spindulinės diagnostikos skyrių. Kaip gydytojas radiologas ir endokrinologas didžiausią dėmesį skyrė endokrininių liaukų patologijos ultragarsinei ir radionuklidinei diagnostikai.

2003 m. apgynė daktaro disertaciją tema „Prieskydinių liaukų adenomos diagnostikos radiologiniais tyrimo metodais optimizavimas“. 1998–2003 m. paskelbė 15 mokslinių straipsnių. Tobulinosi Estijoje, Lenkijoje, Bulgarijoje, Italijoje, Maltoje, Austrijoje.

Branduolinė medicina susijusi su branduoline energetika. Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TAEA) organizuodavo kursus besivystančioms šalims. „Sėkmė, kad mes dar spėjome ten pakliūti (kol priklausėme besivystančioms šalims)“,– sako dr. G.Kuprionis, nes jam teko išklausyti TAEA organizuojamų 6 kursų programas. Tai – labai aukšto lygio kursai, į kuriuos kviečiami žinomi lektoriai – branduolinės medicinos gydytojai iš įvairių pasaulio šalių. Tai mokomieji kursai, kurie ne tik teoriškai nagrinėja problemą, bet pateikia praktinius sprendimo variantus, analizuoja sudėtingus atvejus.

Ne direktyvinio vadovavimo šalininkas

Toks naujojo skyriaus vadovo požiūris į vadovavimą kolektyvui. Pripažįsta tik bendro susitarimo permainas, ne vien vadovo sprendimus.

– Norėčiau pasigirti kolektyvu. Skyriuje dirba 6 gydytojai. Iš jų 4 yra mokslų daktarai, 1 – halibituotas mokslų daktaras, – apie kolektyvą sako dr. G.Kuprionis. 

Skyrius talkina įvairioms medicinos sritims. Pasitaiko, kad susidaro pacientų eilės. Kartais gali tekti laukti 1,5 mėnesio. Tai leistinos ribos.

Vakarų Europos šalyse branduolinės medicinos tyrimų ar gydymo procedūrų pacientams tenka laukti iki 6 mėnesių. Apie šią problemą kalbama įvairių susitikimų ir kursų metu.

„Mūsų skyrius vienintelis Lietuvoje turi šiuolaikinę gama kamerą su kompiuterinės tomografijos galimybe ir pajėgus atlikti visus šiuolaikinius branduolinės medicinos tyrimus (pagal Europos standartus, tokių skyrių Lietuvoje turėtų būti 5–6). Taigi, iš vienos pusės puiku, nes mes esame vieni ir nepakartojami, iš kitos pusės blogai, nes neturime su kuo dalytis patirtimi, problemomis“, – sako dr. G.Kuprionis.

Idėja

Dr. G.Kuprionis puoselėja branduolinės medicinos ligoninės idėją. Be jo branduolinės medicinos skyrius neatitinka naujojo vadovo skyriaus vizijos. Kodėl?

– Pasaulyje gydymas skystais radionuklidais taikomas vis dažniau. Apie 60 metų visame pasaulyje labai sėkmingai radioaktyviuoju jodu gydomas skydliaukės vėžys ir toksinis gūžys. Skystais radionuklidais gydomos metastazės kauluose, policitemija, uždegimo pažeisti sąnariai (kai kiti gydymo metodai nepadeda), kepenų vėžys ir metastazės kepenyse, neuroblastoma.

Vienas naujausių preparatų skirtas limfomoms gydyti. Neretai gydymas radionuklidais veiksmingesnis už kitus gydymo metodus. Tam tikri preparatai šiuo metu labai brangūs, tačiau kartais viena branduolinės medicinos gydymo procedūra pakeičia keletą chemoterapijos ciklų.

Nelinkęs gąsdinti

Didelė, bet ne pagrindinė skyriaus pacientų dalis – sergantieji onkologinėmis ligomis. Branduolinė medicina skiriasi nuo kitų radiologinių tyrimo metodų, nes parodo ląstelių, kuriose kaupiasi radioaktyvioji medžiaga, funkciją.

– Atliekamų tyrimų apimtis labai plati, bet galima išskirti keletą svarbiausių sričių: kaulų tyrimai, ieškant metastazių, širdies tyrimai kairiojo širdies skilvelio funkcijai ir miokardo kraujotakai nustatyti, tyrimai, įvertinantys inkstų funkciją, plaučių arterijos tromboembolijos diagnostika ir skydliaukės tyrimai. Kitų tyrimų poreikis mažesnis. Tai – smegenų kraujotakos tyrimai, krūtų vėžio diagnostika, sarginio limfmazgio vietos nustatymas, kraujavimo iš žarnyno vietos nustatymas ir kiti. Tiriame ir suaugusiuosius, ir vaikus, – sakė dr. G.Kuprionis.

Su pacientais apie procedūras dr. G.Kuprionis nelinkęs kalbėti niūriai. Jis mano, kad nereikia jų gąsdinti, nes ir taip žmonės patiria didelę radiacijos baimę. Pasitaiko atvejų, kai pacientai atsisako tyrimų, naudojančių radioaktyviąsias medžiagas. Nesupranta, kad šiais atvejais radiacijos keliama žala yra tik teorinė, o nauda reali“.

Parengė: Džiuljeta Kulvietienė
AVE VITA korespondentė